Різновиди платіжних карт

Різновиди платіжних карт

Сьогодні повсякденне життя важко уявити без безконтактної оплати, покупок у мережі та банального використання картки замість старої доброї готівки. До того ж стипендії та допомога, зарплати та пенсії — все це переказується на банківський рахунок і здійснити якусь операцію можна лише через картку. 

Далі у статті ми розглянемо, які існують платіжні картки і чим вони відрізняються між собою. 

Чи є класифікація?

На сьогоднішній день загальноприйнята класифікація за типами та категоріями платіжних карток відсутня, а тому умовно всі “пластикові помічники” можна розділити на три групи:

  • за типом платіжної системи;

  • за спектром доступних операцій;

  • за часом оформлення картки.

Розглянемо кожну групу докладніше. 

Локальні чи міжнародні картки?

Усі платіжні картки типу платіжної системи діляться на локальні і міжнародні. Перша група – це платіжні кошти, які можуть бути використані у межах однієї країни. Це може бути будь-яка регіональна картка для виплат чи отримання переказів. Варто зазначити, що локальними також називають картки, використання яких доступне виключно у банкоматах/терміналах/офісах тієї фінансової установи, якій вона належить. Якщо ви вирішите зняти гроші із картки через банкомат іншої компанії, то доведеться сплатити додаткову комісію. 

Друга група – це міжнародні картки. Ключовою ланкою у даному випадку є банки-представники різних країн. Відповідно такі картки можна використовувати для оплати послуг за кордоном. Варто відзначити, що рахунки у цьому випадку можуть бути у євро, доларах, рублях. Також, якщо ви любите подорожувати, то максимально зручною стане кобейджингова картка, яка об'єднує відразу кілька платіжних систем. 

Наприклад, всі види банківських карток Visa і MasterCard, American Express. Найбільш популярні та затребувані серед них – Visa Classic, а також MasterCard Standard. Компанії випускають як дебетові, так і кредитні, і дають можливість оплачувати покупки у мережі інтернет.

Кредитні, дебетові, передоплатні: що потрібно знати про типи операцій?

На сьогоднішній день за типом доступних операцій існує 4 основних типи карток:

  1. Дебетова 

Це карта, яка надає доступ до ваших особистих коштів на банківському рахунку. Саме ця категорія може бути використана для повсякденних покупок, онлайн-переказів, оплати комунальних послуг або переведення коштів у готівку. Однак слід пам'ятати, що всі операції доступні виключно у діапазоні залишків коштів на рахунку. При цьому дебетова карта може бути як звичною всім із пластиковою пластиною із магнітною стрічкою або банківським чіпом, так і віртуальною (відкривається тільки у мобільному додатку банку). Для оплати такими картками користувачеві знадобиться лише номер, коди CVC2 або CVV2 та дата випуску.

Також дебетова картка може бути цифровою. Вона підтримує одну платіжну систему (ApplePay, GooglePay) і може бути використана для оплати товарів і послуг зі смартфона. 


  1. Дебетові картки з овердрафтом

Термін overdraft у перекладі з англійської означає "перевитрата, перебір". Іншими словами, овердрафт є кредитом, тільки із певними умовами отримання та повернення. Як правило, функція овердрафту доступна користувачам, на картку яких надходять гроші із певною періодичністю (наприклад, це можуть бути регулярні перекази або нарахування заробітної плати). У такому разі ваш банк може запропонувати розширити функціонал дебетової картки, додавши овердрафт. Це фіксована сума кредитних коштів, які ви зможете витратити протягом місяця, а потім повернути із наступного платежу. 

Варто зазначити, що найчастіше така послуга має досить високу відсоткову ставку. Через це регулярне використання кредитних коштів може обернутися чималою перевитратою, якщо при поверненні не вкластися у грейс-період (час використання коштів без відсотків). 

  1. Кредитні картки

Це різновид карток, який надає доступ до коштів банку, які ви отримали у кредит. У разі слід дуже уважно поставитися до умов споживчого кредиту: чи є кредитні канікули, який час доступний грейс-період, відсоткові ставки і чи є санкції за прострочення платежу. Це дозволить використовувати картку із максимальною вигодою для себе. Кредитна картка – відмінний спосіб оновити побутову техніку, купити навчання або просто використовувати її як додаткове джерело коштів. Проте, слід пам'ятати, що банківські позики – зручний варіант покращити фінансове становище, але тільки у тому випадку, якщо її грамотно використовувати. 

  1. Передоплачена картка

Цей різновид по суті є проплаченим "електронним гаманцем", на якому можна зберігати власні кошти. У цьому випадку банківська організація видає картку, але при цьому рахунок не відкривається. Така карта може бути іменною (із великим лімітом) або звичайною (ліміт у даному випадку близько 15 000 грн). Ця категорія карт випускається миттєво і може бути використана для повсякденних витрат. Однак, слід пам'ятати, що ця категорія не підлягає обов'язковому закону про страхування вкладів і зберігати на ній можна лише власні кошти. 

Передоплачені картки зазвичай випускаються банківськими установами та не мають нічого спільного із бонусними чи подарунковими. Наприклад, ви придбали подарункову картку магазину одягу із номіналом 10 000 подарували її подрузі. Вона у будь-який час зможе відвідати точку продажу та вибрати відповідне вбрання. 

Якщо ж ви подаруєте їй передоплачену картку, то вона зможе витратити гроші будь-де. Вибираючи такий варіант банківської картки будьте уважні, оскільки низка компаній стягує комісію за активацію та використання.

Які ще бувають картки?

Крім перерахованих вище, платіжні картки можуть класифікуватися за часом оформлення. Як правило, на оформлення звичайної дебетової карти знадобиться трохи більше 40 хвилин. Спектр можливостей у разі обмежений, але доступних функцій цілком вистачає для повсякденного використання (оплати, перекази, поповнення мобільного тощо.). 

Однак є і ті, що доведеться почекати 2-5 днів. Це може бути іменна картка або кредитна зі спеціальними умовами використання. 

Підсумовуючи, варто відзначити, що всі картки відрізняються між собою за сферою застосування та доступним асортиментом функцій, що слід враховувати перед оформленням. 

Знайдіть найкращі кредитні пропозиції 2021 року на Grivni

Знайдіть найкращі кредитні пропозиції 2021 року на Grivni

  • індивідуальні пропозиції
  • 1 унікальний підбір
  • ніяких комісій

Отримай кредит на картку з будь-якою кредитною історією!